Jak napsat skvělou recenzi?

Napsat kvalitní a dobrou recenzi může být těžší, než se na první pohled zdá. Jen tehdy, když obsahuje všechny náležitosti, dokáže čtenáři skutečně pomoci. Při jejím psaní musí být autor objektivní, nestranný, ale i kritický. Nesmí zapomenout ani na ty nejmenší detaily. Jak napsat recenzi co nejlépe?

 

 

Buď objektivní a nestranný

Základem každé recenze je objektivita a nestrannost. Jen tehdy dokážeš čtenáři poskytnout pravdivé informace. K danému předmětu, místu či filmu by si neměl mít žádný vztah. Velmi jednoduše by se z objektivní recenze mohl stát subjektivní názor.

Na druhou stranu, je důležité, abys předmět znal. Minimálně do takové míry, abys uměl kriticky zhodnotit jeho plusy a mínusy. Proto si před recenzí vždy dopodrobna nastuduj důležité informace.

Pokud jde například o elektroniku, je důležité vědět o technických parametrech. Také je dobré nastudovat si něco o značce.

 

Buď kritický

Mnozí lidé mají při psaní recenze pocit, že musí vyzvednout hlavně pozitivní stránky. Na předmět recenze je však potřeba se dívat kriticky. Je třeba zmínit jak jeho pozitiva, tak i negativa. Tehdy bude recenze pro čtenáře skutečným přínosem.

Pokud přemýšlíš, jak napsat recenzi, která bude opravdu kvalitní, mysli na tento bod. Je důležité, aby čtenář ještě před koupí znal produkt co nejlépe.

Věděl jsi, že...

… existuje velké množství typů recenzí? Předmětem recenze může být hmotný produkt, místo, film či cokoliv jiného. Každý text se následně liší parametry, které jsou v něm napsány.

 

Předmět recenze vyzkoušej

Nejlépe se píše o věci, kterou můžeš vyzkoušet. A to nejen na pár minut, ale rovnou na několik dní. Jen tak uvidíš všechna pozitiva i negativa. Můžeš také udělat své vlastní fotografie. Recenze je tak mnohem autentičtější.

Bohužel, ne vždy je to možné. Někdy je potřeba napsat recenzi o něčem, co jsi nikdy neviděl. V takovém případě je nutné nastudovat všechny informace.

 

Jak napsat recenzi? Nejprve představ její předmět

Když už přijde na samotné psaní recenze, na začátku je dobré předmět představit. Důležité je říct pár slov na úvod, například informace o značce nebo společnosti. Pokud jde o techniku, jako například mobily, je vhodné zmínit model. U ubytovacích zařízení je zase potřeba zmínit lokalitu nebo vzdálenost od pláže.

Základem toho, jak napsat recenzi, je nabídnout důležité informace hned na začátku.

 

Nejlepší recenze

Při psaní recenzí se určitě setkáš s mnoha typy. Někdy budeš psát o elektronice, jindy o filmech. Proto je důležité uvědomit si, že v každém případě půjde o jiné parametry.

 

Recenze hotelů

Mezi nejdůležitější parametry při psaní recenzí hotelů patří:

 • lokalita,
 • vzdálenost od pláže,
 • velikost hotelu,
 • vybavení pokojů,
 • strava,
 • služby,
 • cena.

Samozřejmě, že jde jen o základní parametry. Při psaní tě mohou napadnout další. Tyto body bys však rozhodně neměl vynechat. Pomocí nich vytvoříš kvalitní recenzi. Bude obsahovat ty nejdůležitější informace pro cestujícího.

U recenzí na hotely se nejčastěji setkáš s těmi od turistů a rekreantů. Velmi dobré recenze najdeš například na recenze.cz

 

Recenze mobilů

Mobilní telefony mají také své parametry. Mezi ně se řadí zejména:

 • displej,
 • jádro,
 • kamera,
 • paměť,
 • baterie,
 • rozměry.

Stejně jako u hotelů, i při psaní recenze o mobilech najdeš další. Rozhodně je použij. Čím více jich budeš mít, tím lépe produkt čtenáři přiblížíš.

Pokud toužíš po kvalitních recenzích mobilů, najdeš je například na vas-pomocnik.cz.

 

Recenze filmů

Filmy jsou velmi subjektivní věcí. Každý preferuje něco jiného. I přesto jsou však filmové recenze jedny z nejoblíbenějších. Při výběru dokážou velmi pomoci. Při jejich psaní by sis měl vždy vzpomenout na:

 • herecké obsazení,
 • režiséra,
 • žánr,
 • délku.

Shrnout musíš samozřejmě i děj. Nikdy však ne příliš, abys neodkryl důležité události.

Kvalitní recenze filmů či seriálů najdeš na moviezone.cz.

Naďa radí

Čím více parametrů v recenzi čtenáři nabídneš, tím lépe. V jednom článku najde všechny potřebné informace, o kterých před koupí musí vědět.

Jak napsat recenzi co nejlépe? Nezapomeň na výhody a nevýhody

Po tom, co vzpomeneš všechny důležité parametry, piš o plusech a mínusech. Jak jsme již výše zmínili, buď kritický. Pokud má předmět recenze negativní vlastnost, určitě ji nevynech.

Všech výhody i nevýhody si všimneš zejména po delším používání předmětu. Nebo když jsi na daném místě byl. Ne vždy se to dá, a proto vyzkoušej porovnávání. Vyber si ze stejné kategorie 1–2 další předměty. Následně srovnávej jednotlivé parametry.

Pomocí porovnávání si uvědomíš, co předmětu chybí, nebo co má naopak navíc.

 

Zrekapituluj důležité informace

Na konci už jen zrekapituluj všechny důležité informace z celé recenze. Můžeš také zmínit důležité parametry. Na ty by čtenáři před koupí měli myslet.

 

Shrnutí

Napsání recenze je často mnohem těžší, než se zdá. Kromě jejího samotného psaní je důležitá i předpříprava. Ta může zabrat několik hodin či dokonce dní. Proto, pokud se s recenzí nechceš trápit sám, rádi ti s ní pomůžeme.

zdroje: lexico.com /saidsimple.com

Přečíst ešte jeden

Přejít nahoru